10 ADIMDA TRAŞ

Merhabalar merhabalar kocaman kucak dolusu sevgiler !

Bazen çok konuşmak baş ağrıtsa da çok okumanın ancak gözü yoracağını varsayıp size ULTIMATE TRAŞ SOHBETİ tadında jilet yazımı hazırlıyorum.Girişte asıl tüyoları verip sonunda kafaları karıştıran konulara değineceğim. Parça pincik birbirine linklemeli yazılar yazmak yerine tek başlıkta çok şey yazdığımın farkındayım, dergi kıvamında yazıp bir de bundan maaş alsaydım belki giriş kısmında bırakırdım ama size bunu yapamam ! Özellikle Snapchat ailemize bunu hiç yapamam . Hi fam! . Hadi başlıyoruz!

IMG_1067

1.Cildi arındırın ; yakın traş yaptığmız zaman minik kırmızı noktalar, batıklar vs. olabilir.Bunun önüne geçmek için traş olmadan önce cildinizi vücut peelingi/scrubı veya kese ile arındırın.Tüy köklerimizin üstünü kaplayan incecik derilerden kurtulunca ve tüm tüylerin deriye batmış olan başları kalkınca daha kaliteli traş olabilirsiniz. Bu konudan muzdarip olsanız da henüz olmasanız da ciddiye alın derim.
Sadece traş kalitenizi arttırmakla kalmayıp , ölü cilt yüzeyini yenilemiş ,gözenekleri temizlemiş ve daha sağlıklı yumuşak bir cilde sahip olmuş olacaksınız bu işlemle.

” Benim kişisel tercihim traşlayacağım bölgeleri duş eldivenime aldığım scrubla ovalamak,durulanmak ve ardından yine duş eldivenime aldığım duş jeliyle masaj yaparak köpürttüğüm bölgelere traş işlemini uygulamak. “

2. Köpürtün ; Piyasada traş köpükleri /jelleri/ kremleri bulabileceğiniz gibi zaten duşunuzda olan saç kremi veya duş jelinizle uygulama yapacağınız bölgeyi kaplamak istersiniz.Kuru cilde bıçak değdirmek sizin için kötü bir deneyim olur. Eğer duş jeli/saç kremi kullanıyorsanız bölge bölge köpürtüp traşınızı uygulayın ve suyun hazırladığınız kaygan yüzeyi akıtmadığından emin olun.Yani duşun tam altında durup köpüğünüzü akıtıp traş olmaya çalışmayın.

3. Nazik davranın ; Hem traş bıçağınızı bastırmayın hem de traş olduktan sonra lifinizle,peelingle,keseyle cildinizi irrite etmeyin.Bilek,diz ve bikini bölgenizi traşlarken ekstra dikkatli olmak gerek. Düşüp bir tarafınızı kırmayacağınızdan emin olduktan sonra biraz bileğinizin veya bacağınızın pozisyonunu değiştirmek isteyebilirsiniz , bu hem yakın traş etmenize yardım eder hem de cilt yüzeyini jiletle soyup,kesmemiş olursunuz.
Bileklerinizi ve dizinizi germeden traşlamanızı öneririm; yukarda bahsettiğim pozisyon değişikliği ulaşılması zor bölgeler için geçerli.Dış ayak veya kol bileğinin kemikli kısımları germeyin serbest bırakın,ayağınız yere bassın parmak ucunda durmasın*
Banyodan çıktıktan sonra nazik davranmaya devam edip havluyla kendinizi ovalamamaya özen gösterin, hem irriteyi engeller hem de yeni kırmızı noktaların,batıkların oluşmasını engellersiniz böylece.

4. En iyi ürün kişiseldir ; sizin için neyin iyi olduğunu başkası söyleyemez, traş köpükleri/jelleri/kremleri dışında aloe vera jeli , zeytinyağı gibi seçenekler de var traş sırasında kullanmalık ancak SABUN asla bu seçenekler arasında değil.Gözenekleri sıkılaştırıp , yeterince kaygan zemin hazırlamadığı gibi kıl köklerini de tıkayacağı için traş deneyiminiz hüsrana uğrar. Ayrıca traş öncesi peelingleri evde de yapabilir , cildinize iyi geldiğini bildiğiniz nemlendiricileri veya doğal yağları tercih edebilirsiniz.

5.SONUNDA! ; duş veya banyonuzun sonunda , teniniz ve tüyleriniz yumuşamış kıl kökleriniz açılmışken traş olun.Asla banyoya girer girmez traşlanmaya çalışmayın, sebeplerini artık biliyorsunuz.

6. Aşağıdan yukarıya ; tüylerinizin çıkış yönünün tersine uygulama yapın. Bu genelde aşağıdan yukarıyadır.Alt bacaklarınızdan önce üst bacaklarınızı almayın ki aşağıdan yukarıya sistemi devam etsin . Kollarınızı alacaksanız dirsekten bileğe yönünde almak işinizi kolaylaştırabilir.

7. Uzun ince bir yol değil ; jiletinizle boydan boya bir alım sanıldığı /reklamlardaki kadar iyi olmayabilir, küçük alanlarda bastırmadan bölge bölge (belki 5 parmak kadar) alım ikinci kez üstünden geçmenizin önünü keser.Bir darbeyle geniş bir alandan kurtulmaya çalışmak arada kaçak tüyler olmasına sebep olabilir .

8.Doğru jilet ; doğru jilet de yine kişiseldir, herkesin bir favorisi vardır onca ex-traş bıçağının arasında. Doğru jiletin , çok bıçağı , yumuşak-silgimsi tutuşu , değiştirilebilir ve oynar başlığı olması başlıca kriterlerimiz arasındadır.Ayrıca başlığın kenarları yuvarlaktır *sadece küçük bir tüyo serpmek istedim.Tüm bu özellikler duygularımız kadar hassas cildimize ve Beyonce gibi kıvrımlı bölgelerimize hitap eder (bkz.diz arkası,kalflarımız )

9.Neme doymalı ; sıcak duştan çıkınca nasıl sünger gibi kuruyup çektiğimizi biliyoruz madem bacaklarımıza ve kollarımıza ekstra özen göstermekten çekinmemeliyiz .Onların da kremlere yağlara ihtiyacı var ! İlla podyuma çıkmamıza gerek yok ama pürüzsüzlük ve yumuşaklık istiyorsak daha yeni bıçak değdirdiğimiz bölgeleri kendimizi şımartma seansına dahil ettiğimizi varsayabiliriz.

10. Ah gece gelme gündüz gel ; değil ! Tenhalarda menhalarda traş olalım.Gündüzleri traş olup dar kotlarımızın içine sıvışıp kendimizi dışarı atmak, istenmeyen batıklara ve tahriş olmaya meyilli cilde sebep olabilir.Uyurken hücrelerimizin yenilendiği gerçeği hep ortada.

Kişisel Favorilerim

06973m_2_l
TBS – Cocoa Butter- Cream Body Scrub
history-main-img
VENUS TRAŞ BIÇAKLARI
0007214001165_500X500
Nivea – Express Hydration Vücut Losyonu
le-petit-marseillais-besleyici-vucut-losyonu-250-ml-54759-34-B
LPM- Vücut Sütü

Ufak tüyo *

VENÜS traş bıçaklarından 1 tane aldıktan sonra diğer başlıkları ayrıca alıp favoriniz olanı seçebilirsiniz, saplar tüm başlıklara uyumlu.

Kullan at traş bıçakları daha masraflı oluyor ve daha çabuk bozuluyorlar,permatik gibi olanları unutun.

Jel başlığı olanların jelleri bitince, kullanmaya devam edebiliyorsunuz.Artık eski performansını vermeyip ,eskidiğini hissedince değiştirebilirsiniz diğerleri gibi.

Şimdi konu hakkındaki diğer görüşlerim

Bu yazı kimlerin işine yarar ?

 • Ağda , epilatör acısı çekmeyi sevmeyenler “Bikini,koltuk altı gibi bölgeleri ağdadan koyulaşıyor ” efsanelerini duyup neresini neyle alacağını şaşıranlar
 • Lazere başlayıp jilet kullanması istenen,ve nasıl yapacağını veya nerde yanlış yaptığını anlamak isteyenler
 • Zaten jilet kullanıp sürekli kesiklere maruz kalanlar
 • 4-5 günde bir tüylerini alma rutinini hayatına sokabilecekler
 • Bikini bölgesine tüy dökücü kimyasallar sürmemesi gerektiğini şuanda öğrenen ve yukardaki sıraladıklarımı yaşamak istemeyenler
 • Lazeri her zaman yan cepte tutmak isteyenler
 • Lazere gidip, jileti kıllarını koyulaştırmak için kullandığını zannederek yanılanların

Kimler jilet tercih edebilir ?

 • Canı isteyen herkes, doğru jileti doğru kullanmak şartıyla elbette.
 • Egzeması olanlara tam bir çarem yok başka metodlar tercih ediyor olabilirler ama başlığında jel olan jiletlerden alıp sık sık değiştirmeleri gerek diye biliyorum bir arkadaşımdan.
 • Elbette bol nemlendirme,ve traşlanırken kullanılan ürünler de kişisel rahatlığa ve ulaşılabilirliğe göre fark gösterecektir.

Tüyler kalınlaşıyor mu ?
Pek iyi gözlemciler olmadığımızı kabul edersek ardında hiçbir bilimsel dayanak olmayan bir duyum ve önyargı olduğunu düşünüyorum bunun. Hatta bu ağda için de geçerli. Önyargı demişken ve mantıksal yaklaşacaksak ; ” jilet vurursan tüyün kalınlaşır ” denen bir insan jiletlendikten sonra 2 gün içinde kestiği tüyün bakın -KESTİĞİ- tüyün çıktığını görür.

O tüy kesildiği yerden baş verir ve UCU kesik olduğu için göze kalın görünür. 3 -4 gün içinde tekrar kesime yani jiletlenmeye hazır olan tüy henüz haftalarca bekletilmiş olmadığı için yine göze kalın görünür.Veya koyu her neyse. ANCAK 1 ay 2 ay uzattığınız zaman o tüyleri eskisi gibi olduğunu görürsünüz.
Diyelim beğenmediniz, buyrun eski metodunuza geri dönün.Ben bu yazıyı jilete başlatma eylemi olarak yazmıyorum.
Ağdayla aldığınız tüyse kökünden uzadığı için uçları ince çıkar kökü kalın olur.Şimdi bana heryerindeki tüylerin alınırken aynı acıyı ve aynı benek benek tepkiyi verdiğini savunmasın kimse.Diğer bölgelere göre aynı alanda bile daha kalın kökleri illa ki var herkesin.
Jiletle alınca da kökü kalın olan kıl kalın görünüyor ince olan ince kalıyor.İllüzyon BAM!
Oh be nasıl anlatacağımı şaşırdım.Umarım açıklayabilmişimdir.
Peki erkeklerin yüzüne vurduğu jiletle tüyleri artıyor,koyu oluyor ya bizim oramız buramız da öyle olursa ?
Yüz ve genital bölgeler başta olmak üzere tüylerimizin tiplerinin,renklerinin vs. sebebi HORMONLAR ve GENETİK.
Hiç jilet vurduğu için sakalı alacalı renklerde çıkan var mı mesela  ? Ben duymadım.

Pek çok şikayetin sebebi dış etkenler veya yanlış uygulamalar.
Kısacası tüylerimizin uzama süresi , tipi hem kişiden kişiye hem de kendi bedenimizde farklılıklar gösteriyor.
 

Şuraya da bilimsel açıklama iliştiriyorum : Fact or Fiction?: If You Shave (or Wax), Your Hair Will Come Back Thicker ??

Sevgiler , pürüzsüz tenler

Selma.

Reklamlar

10 ADIMDA TRAŞ” için 9 yorum

 1. Merhabaa 🙂 Konuyla az da olsa alakası olduğunu düşünüyorum sorumun. Koltuk altı kararmam var ve 1 aydır jilet kullanımından önce hep ağda kullanırdım ondan öncede sadece 1 defa küçükken jilet kullanmışlığım var ben jiletten ötürü sanırdım ama ağda sanırım sebep oluyor bu kararmalara. Bu kararmanın sebebi nedir bir bilgin var mı? Ve tabiki kararmaya çözüm önerilerin neler? Senin cildin özellikle koltuk altı bölgen pürüzsüz duruyor jiletle alınmış gibi değil hiç maşallah diyim :)) Kısaca önerebileceğin şeyler olursa çok sevinirim çünkü bu konudan muzdaribim 😦 Şimdiden teşekkürler :* 🙂

  Beğen

 2. Merhaba Selma, sıkı takipçinim diyebilirim:) Snapchat,instagram,blogun ve youtube videoların(daha fazlasını bekliyorum).. İçi dışı bir insan olman,samimi olman ve en önemlisi pozitif olman seni takipte kalmamı sağladı:) 30’lu yaşlarıma girecek olmakla birlikte senden öğrenmiş olup Eminönün’den aldığım kaş,bıyık,kıl,yün,tüy şeysini öğrenmiş oldum:)) (Senelerdir neredeydin sen acaba? :)) Benim için önemli bir adım,çünkü ağda ve ip alerji yapıyor. Sana sormak istediğim şu: aleti kullandıktan sonra tüylerinde normal jilete göre daha çok sertleşme oldu mu? Yüz için olunca sormak istedim. İstediğin yerlere gelip, daha da başarılı olmanı diliyorum. Bence hakediyorsun:)

  Beğen

  1. Merhaba Büşra 💕 çok çok çok teşekkür ederim ! 😌 motive oluyorum sizin sayenizde . Benim yüzümde bi artış olmadı zaten çıktıkça alıyorum bi kalınlaşma da olmadı. Tüy rengine göre kişiyi rahatsız edebilir ama 1-2 ay almayınca eskisinden bir farkı olmadığını gözlemleyebilirsiniz 💋💋💋

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s